Ühes grammislestad madratsitolmus võib leiduda kuni 15 000 tolmulesta.

Enamikke meist on õpetatud voodit tegema koheselt pärast ärkamist, mis tähendab ka algust eesootavale päevale. Kuid teadlased väidavad nüüd, et see igapäevane praktika on tegelikult väga ebatervislik ja voodi tuleks jätta tegemata.

Põhjuseks on miljonid nähtamatud tolmulestad, kes elavad meie voodis. Need kummalised, tulnukaid meenutavad mikroskoopilised olendid toituvad surnud naha – ja taimerakkudest ning seeneeostest.

Kuna inimene veedab voodis kolmandiku oma päevast, siis madratsid, tekid, linad ja padjad sisaldavad tuhandeid surnud nahaosakesi, luues tolmulestadele väga soodsa kasvu – ja elamispinnase.

Näiteks ühes grammis madratsitolmus võib leiduda kuni 15 000 tolmulesta. See ei ole mustuse probleem, vaid selline kogus lestasid võib leiduda ka kõige puhtamas ja korralikumas kodus.

Kuna tolmulestad võivad põhjustada allergiat, tuleks probleemile pöörata tähelepanu ja teha kõik, et vähendada tolmulestade arvukust kodus.

Tolmulestade tõrje ja tolmulestade hävitamine

Teadlaste sõnul on voodi tegemata jätmine üks parimaid ja tõhusamaid lahendusi vähendamaks tolmulestade arvukust.

Põhjuseks on voodis olev niiskus. Tolmulestad vajavad paljunemiseks kui ka normaalseks elutegevuseks keskkonda, kus suhteline õhuniiskus on vähemalt 50% ja temperatuur jääb vahemikku 10 kuni 30 kraadi.

Dr. Stephen Pretlove ütles BBC-le antud intervjuus, et tolmulestad saavad eluks vajaliku vee õhust, kasutades selleks oma kehal olevaid pisikesi näärmeid.

«Kui jätta voodi tegemata, siis niiskus eemaldub voodist paremini, misttõtu osad tolmulestad surevad veepuudusesse. Samuti pidurdub nende paljunemine tänu ebasoodsalt kuivale keskkonnale,» selgitas teadlane.

Vastupidiselt, voodi üles tegemisel sulgeme niiskuse madratsi ja teki vahele, mis loob tolmulestadele veelgi soodsama elukeskkonna ja tõstab tolmulestade arvukust märgatavalt.

Lisaks on soovitatav kasutada ka spetsiaalseid madratsi -, teki – ja voodikatteid ning madratseid, millel on lestavastane kui ka antibakteriaalne toime. Võimalik on ka kasutada erinevaid tolmulesta vastaseid pihusteid.

Vähem efektiivsemad vahendid on kuumus, päikesevalgus ja külmetamine – lesti tapab ka vähemalt 60-kraadine kuumus, 3 tundi otsest päikesevalgust kui ka 1-2 ööpäeva sügavkülma.

Mis on tolmulestad?

Tolmulestad on silmale nähtamatud, 0.2 – 0.3 millimeetri pikkused, peaaegu läbipaistvad ämblikulaadsed olendid. Paljunemiseks vajavad keskkonda, kus suhteline õhuniiskus on vähemalt 50% ja temperatuur 10 kuni 30 kraadi.

Toituvad seeneeostest, surnud naha – ja taimerakkudest ning seetõttu soodsaimaid kohad elutsemiseks on voodiriided (padjad, tekid, linad), madratsid ning ka pehme mööbel. Ühes grammis madratsitolmus võib olla üle 15 000 lesta.

Tolmulestade elutegevuse tagajärjel tekkinud väljaheited võivad põhjustada allergiaid, mille sümptomiteks on nohu, vesised silmad, nahaärritus ja aevastushood ning raskematel juhtudel ka astmahood. Umbes iga kümnes eestlane kannatab lesta-allergia käes.